Tragjike në Kinë, 24 të nga shembja e autos

Bota

Tragjike në Kinë, 24 të nga shembja e autos

Shembja e një autostrade u shkakton vdekjen 24 personave në Kinë. Një pjesë e autostradës që lidh qytetin Meizhou dhe qytetin Dapu në provincën Guangdong u shemb mëngjesin e ditës së sotme.

 

Videot që qarkullojnë në rrjetet sociale tregojnë makinat e shkatërruara dhe një zjarr të furishëm që kishte pushtuar një pjesë të konsiderueshme të segmentit rrugor.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

 Ndërkaq forcat e emergjencës dhe policia ishin në vendin e ngjarjes që pas marrjes së informacioneve të para.

Mediat lokale raportojnë se 24 persona humbën jetën si pasojë e tragjedisë që ndodhi, rreth 30 të tjerë mbetën të plagosur duke marrë shërbimin mjekësor dhe rreth 18 makina mbetën të bllokuara.

Qeveria provinciale Guangdong dërgoi një grup forcash shpëtimi me rreth 500 punonjës.

 

Duket se incidentet në Kinën jugore nuk kanë fund pasi vetëm pak ditë më parë ajo u përball me përmbytje masive për shkak të shirave të rrëmbyer.

 

Provinca Guangdong, me një popullsi prej rreth 127 milionë banorë, është përballur gjithnjë me pasojat e shirave të rrëmbyer, të cilat kanë detyruar më shumë se 110,000 njerëz të zhvendosen.

ME TE LEXUARAT