Tragjedi në Mesdhe, fundoset varka me emigrantë, 8 viktima

Bota

Tragjedi në Mesdhe, fundoset varka me emigrantë, 8 viktima

Të paktën tetë persona vdiqën në fundosjen e një varke emigrantësh në Mesdhe të mërkurën, thanë autoritetet italiane.

Sipas autoritetit portual të Italisë, një anije me të paktën 30 persona u fundos rreth 30 milje detare në juglindje të ishullit Lampedusa në ujërat ndërkombëtare.

Pavarësisht kushteve të vështira, varkat patrulluese shpëtuan disa persona, vazhdoi roja bregdetare italiane, duke shtuar se disa vdiqën nga hipotermia teksa po transportoheshin në Lampeduza.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Autoritetet italiane raportuan mbrëmë se shpëtuan 23 të mbijetuar të cilët u dërguan në ishullin italian, midis Siçilisë dhe Tunizisë. 

ME TE LEXUARAT