Stuhia e dëborës “gjunjëzon” SHBA-të, disa të vdekur dhe të plagosur

Bota

Stuhia e dëborës “gjunjëzon” SHBA-të, disa

Disa njerëz u vranë dhe u plagosën në incidente të veçanta në Nju Jork, Pensilvani dhe Nju Hampshire, ndërsa stuhia, e shoqëruar me shi dhe borë të dendur, goditi verilindjen e SHBA-së.

Erërat e forta dhe reshjet e dendura të shiut rrëzuan pemë dhe linja elektrike, dhe në një moment gati 700,000 shtëpi dhe biznese mbetën pa energji, raporton AP.

Shumica e klientëve ishin pa energji elektrike në Maine dhe New Hampshire dhe zyrtarët lokalë thanë se linjat e energjisë u dëmtuan dhe u rrëzuan nga bora e madhe dhe e lagësht.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Një grua u vra kur një pemë e shkulur nga erërat me shpejtësi deri në 80 kilometra në orë ra mbi makinën e saj në periferi të Nju Jorkut të mërkurën, dhe një grua tjetër vdiq të enjten në një zjarr në New Hampshire pas një shpërthimi gazi në një shtëpi që besohet. të ketë ndodhur kur një pemë ra në shtëpi për shkak të një stuhie.

Vajza e saj u plagos dhe u shtrua në spital, thanë autoritetet, sipas CBS News.

Dy persona të tjerë u vranë të mërkurën në Pensilvani kur pemët u rrëzuan nga erërat e forta.

Më herët në Oklahoma, një grua që u fsheh brenda një tubi kullimi gjatë shiut të dendur vdiq, si dhe një grua në periferi të Filadelfias, makina e së cilës u godit nga një pemë që u rrëzua nga era, dhe një person tjetër që mori pjesë në një trafik. aksident në Kentaki, sipas AP.

ME TE LEXUARAT