Pezullimi i patentës për vaksinat, Merkel del kundër SHBA, Italia, Rusia dhe Franca “përqafojnë” propozimin

Bota

Pezullimi i patentës për vaksinat, Merkel del kundër SHBA,

SHBA pak ditë më parë propozoi që të pezullohet patenta për vaksinat kundër COVID-19,  ku qëllimi është dhënia fund e nacionalizmit të vaksinave dhe mposhtjen e pandemisë. Por ky propozim nuk është pranuar nga Gjermania. Kancelarja Angela Merkel mbetet skeptike dhe kundër kësaj nisme.

Nga ana tjetër, BE dhe presidentja e komisionit evropian, Ursula von der Leyen ishin ishin të gatshëm për të diskutuar një hap të tillë, me liderët e unionit. Pro propozimit është Itali edhe Franca.

Kryeministri italian Mario Draghi tha se vaksinat janë një e mirë e përbashkët globale dhe rritja e prodhimit të tyre është një prioritet për të gjithë, duke garantuar sigurinë e tyre dhe shmangien e pengesave që kufizojnë fushatat e vaksinimit.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Rusia gjithashtu është pro këtij propozimi, ku presidenti Vladimir Putin deklaroi se vendi i tij do të mbështesë këtë qasje.

ME TE LEXUARAT