Përmbytjet në Kinë, raportohet për 11 persona të zhdukur

Bota

Përmbytjet në Kinë, raportohet për 11 persona të

Të paktën 11 persona janë zhdukur në provincën kineze të Guangdong për shkak të stuhisë së fortë që goditi rajonin në juglindje të vendit që nga e enjtja e kaluar, në kulmin e fundjavës, pa asnjë të vdekur ende.

Stuhitë që zakonisht godasin rajonin gjatë verës kanë mbërritur në fillim të këtij viti, që në fillim të javës së kaluar, veçanërisht duke goditur megaqytetin e Guangzhou, i njohur gjithashtu si Kantoni.

Imazhet e mediave kineze treguan shpëtimtarët në varkat e shpëtimit në rrugë që transportonin të prekurit nga përmbytjet në strehimore të sigurta, disa madje mbanin të moshuar në shpinë ndërsa niveli i ujit u rrit.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Ndërkohë, helikopterët nxituan për të lokalizuar dhe transportuar fshatarët e bllokuar të bllokuar nga rrëshqitjet e dheut.

ME TE LEXUARAT