Pamje ‘apokaliptike’ nga përmbytjet në Itali/ Viktima, qytetarë të zhdukur e qytete të ‘zhytura’ nën ujë

Bota

Pamje ‘apokaliptike’ nga përmbytjet në Itali/ Viktima,

Moti i keq në Itali ka shkaktuar pasoja katastrofike.

Rrugë e banesa të përmbytura, qytetarë që përpiqen të shpëtojnë veten dhe të afërmit e tyre janë pamjet tronditëse që vijnë nga Italia. Shqetësuese situata është paraqitur gjithashtu në Emilia-Romagna, në veri të vendit.

Që nga mbrëmja e djeshme, autoritetet e kanë shpallur  rajonin në ‘alarm të kuq’. Ndërkohë reshjet e dendura kanë shkaktuar deri më tani vdekjen e të paktën 8 personave. Ndërsa numri i persona të zhdukur edhe nuk dihet saktë, raportojnë mediat italiane.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Më shumë se 700 zjarrfikës po punojnë në zonat e prekura. Për momentin, prioriteti ynë kryesor, natyrisht, është të shpëtojmë njerëzit në rrezik”, tha ministri i Brendshëm italian Matteo Piadendozzi.

Pamje ‘apokaliptike’ nga përmbytjet në Itali/ Viktima,

Shkollat ​​në shumë zona të rajonit Emilia Romagna mbeten të mbyllura, ndërsa shumë rrugë janë të bllokuara.

ME TE LEXUARAT