OKB-ja pezullon lëvizjet gjatë natës në Gaza për 48 orë

Bota

OKB-ja pezullon lëvizjet gjatë natës në Gaza për 48

OKB-ja thotë se ka pezulluar lëvizjet në Gaza gjatë natës për të paktën 48 orë për të vlerësuar sigurinë pas vrasjes së shtatë punonjësve të ndihmës.

Zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric tha se pezullimi filloi dje, shkruan Sky News.

“Me mbylljen e zisë së bukës, ne kemi nevojë për staf humanitar dhe furnizime që të mund të lëvizim lirshëm dhe të sigurt nëpër Rripin e Gazës,” u tha ai gazetarëve.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Karvani i automjeteve World Central Kitchen u godit teksa po largohej nga Gaza veriore të hënën mbrëma.

Izraeli tha se i kreu sulmet gabimisht dhe ka nisur një hetim.

ME TE LEXUARAT