“Miza” ngre në këmbë Francën, 450 xhandarë dhe policë nisin gjuetinë për kapjen e tij

Bota

“Miza” ngre në këmbë Francën, 450 xhandarë

Një operacioni i madh është duke u zhvilluar në Francë për kapjen e të burgosurit

Mohamed Amra i njohur me nofkën “Miza”, i cili u arratis pasi persona të armatosur sulmuan mjetet e burgut që po e transferonin, duke vrarë 2 policë e plagosur tre të tjerë.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha se në terren janë angazhuar 450 xhandarë dhe oficerë policie për kapjen e 30- vjeçarit dhe personave që kryen sulmin për ta liruar.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Dyshimet janë se i ashtuquajturi Miza mund të ketë dalë tashmë nga Franca, ndaj zyrtarët

thonë se po bashkëpunojnë me homologët në vende të ndryshme!

E gjitha ndodhi në rreth 2 minuta siç treguan edhe pamjet e kamerave të sigurisë që fiksuan çdo gjë.

Ndërkohë, sindikatat franceze të oficerëve të burgjeve kanë bërë thirrje për largim nga institucionet në të gjithë vendin në mbështetje të dy të vdekurve.

Në një deklaratë të përbashkët, sindikatat kërkuan masa urgjente për të përmirësuar sigurinë e personelit .

Një minutë heshtje është mbajtur të mërkurën,dhe ka pasur demonstrata jashtë burgjeve franceze, duke përfshirë në Paris.

Autoritetet e policisë franceze bëjnë me dije se gjendja e dy policëve të plagosur është kritike, ndërsa i treti doli nga spitali.

ME TE LEXUARAT