Linjat ajrore globale anulojnë fluturimet për në Izrael pas përshkallëzimit të dhunës

Bota

Linjat ajrore globale anulojnë fluturimet për në Izrael pas

Linjat ajrore globale po anulojnë fluturimet për në Izrael ndërsa intensifikohen përplasjet midis ushtrisë së vendit dhe militantëve palestinezë në Gaza.

Delta Air Lines (DAL), American Airlines (AAL), United Airlines (UAL), Lufthansa (DLAKF) dhe British Airways kanë anuluar të gjitha fluturimet pas ditëve të sulmeve ajrore izraelite dhe sulmeve me raketa nga ana palestineze.

“Delta” anuloi të paktën gjashtë fluturime midis aeroportit ndërkombëtar John F. Kennedy të New York-ut dhe Tel Aviv të mërkurën dhe të enjten, sipas një zëdhënësi të linjës ajrore.

“American Airlines” ka anuluar fluturimet midis JFK dhe Tel Aviv deri të shtunën, tha një zëdhënës. United Airlines gjithashtu ka anuluar fluturimet për dhe nga Tel Aviv deri të shtunën.

British Airways tha se kishte anuluar fluturimin e saj midis Londrës dhe Tel Aviv të planifikuar për të enjten.

“Ashtu si linjat e tjera ajrore, ne kemi anuluar fluturimin tonë nga dhe për në Tel Aviv sot. Siguria dhe siguria e kolegëve dhe klientëve tanë është gjithmonë përparësia jonë kryesore dhe ne vazhdojmë të monitorojmë nga afër situatën”, tha në një deklaratë.

ME TE LEXUARAT