Konflikti me Izraelin, Pakistani rikonfirmon mbështetjen për palestinezët

Bota

Konflikti me Izraelin, Pakistani rikonfirmon mbështetjen për

Paksitani ka rikonfirmuar mbështetjen për Palestinën, ndrëkohë që prej katër dtësh vijon të jetë i tensionuar konflikti, ku deri më tani janë vrarë mvi 100 palestinezë.

Kryeministri pakistanez Imran Khan ka folur në telefon me Presidentin palestinez Mahmoud Abbas për përkeqësimin e situatës midis Izraelit dhe Palestinës.

Ministria e Jashtme e Pakistanit tha se Khan riafirmoi mbështetjen e Pakistanit për të drejtat e popullit palestinez. Ministria tha se Khan dënoi me forcë sulmet ndaj adhuruesve në Xhaminë Al-Aqsa në Jeruzalem, si dhe sulmet vdekjeprurëse ajrore nga Izraeli në Gaza.

ME TE LEXUARAT