Irani bëhet gati të sulmojë Izraelin? SHBA ndalon udhëtimin e diplomatëve në rajon

Bota

Irani bëhet gati të sulmojë Izraelin? SHBA ndalon udhëtimin

Shtetet e Bashkuara kanë kufizuar udhëtimin për punonjësit e tyre në Izrael, mes frikës së një sulmi nga Irani.
Ambasada amerikane tha se personelit i ishte thënë të mos udhëtonte jashtë zonave të Jeruzalemit të madh, Tel Avivit ose Beersheba.

BBC raporton se Irani është zotuar të hakmerret, duke fajësuar Izraelin për sulmin ndaj konsullatës së tij në Siri 11 ditë më parë, duke vrarë 13 persona.
Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Lord Cameron i ka telefonuar homologut të tij iranian për të kërkuar kundër përshkallëzimit të mëtejshëm.

Izraeli nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin e konsullatës, por konsiderohet gjerësisht se qëndron pas tij.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Irani mbështet Hamasin, grupin e armatosur palestinez që lufton Izraelin në Gaza, si dhe grupe të ndryshme përfaqësuese në të gjithë rajonin, duke përfshirë disa - si Hezbollahu në Liban - që shpesh kryejnë sulme kundër izraelitëve.

Të vrarët në sulmin e konsullatës përfshinin një komandant të lartë të forcave elitare të Iranit Quds në Siri dhe Liban, si dhe figura të tjera ushtarake.
Sulmi erdhi në një kohë të përpjekjeve të vazhdueshme diplomatike për të parandaluar përhapjen e luftës në Gaza në të gjithë rajonin.

Duke folur të mërkurën, presidenti i SHBA Joe Biden paralajmëroi se Irani po kërcënonte të nisë një "sulm të rëndësishëm" dhe u zotua të ofrojë mbështetje "të hekurt" për Izraelin.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se qeveria e tij ishte e gatshme të përballonte çdo sfidë sigurie, duke paralajmëruar se Izraeli do të dëmtonte çdo vend që i shkaktonte dëm.

Edhe ushtria e Izraelit ka thënë të premten se është e gatshme për ta mbrojtur vendin dhe për t’u përgjigjur, nëse Irani hakmerret për një sulm vdekjeprurës në konsullatën iraniane në Siri./lajmifundit.al

ME TE LEXUARAT