"Djalli është këtu"/ Varianti kalifornian i Covid-it më vdekjeprurës, eskpertët: Duhet studiuar urgjentisht

Bota

"Djalli është këtu"/ Varianti kalifornian i Covid-it

Varianti i koronavirusit i identifikuar në Kaliforni, është më infektues sesa lloji origjinal i virusit, ka më shumë të ngjarë të shkaktojë formë më të rëndë të sëmundjes të rëndë dhe është pjesërisht rezistent ndaj antitrupave, sugjeron një studim i hershëm.

“Djalli është tashmë këtu”, tha për Charles Chiu, një mjek i sëmundjeve infektive dhe ekspert i sekuencave në Universitetin e Kalifornisë, San Francisco (UCSF), i cili drejtoi studimin.“Do të doja të ishte ndryshe. Por shkenca është shkencë”, shtoi ai, duke thënë po ashtu se ai mund të jetë edhe më vdekjeprurës.

Ekspertë të tjerë thonë se duhen më shumë të dhëna para se të nxirren përfundime në lidhje me variantin tjetër të ri të identifikuar.

Ku variant u gjet për herë të parë në Kaliforni dhe tani është identifikuar në të gjithë SHBA dhe në vende të tjera, duke përfshirë Australinë, Danimarkën, Meksikën dhe Tajvanin, sipas GISAID.

Autorët e studimit thanë se varianti i ri duhet të studiohet urgjentisht.Sipas tyre, ky variant është më infektues sepse u zbulua ekzistonte dyfishi i sasisë së virusit në tamponët e personave të infektuar me të. Kjo mund të nënkuptojë se njerëzit me këtë variant mbartin më shumë grimca virusi, dhe ka më shumë të ngjarë të kalojnë virusin tek të tjerët.

Së dyti, varianti në Kaliforni ka një mutacion, të quajtur L452R, në proteinën e tij spike – pjesën e virusit që përdoret për të infektuar qelizat. Sipas autorëve, ai ishte në gjendje të infektonte indin e mushkërive të njeriut të paktën 40% më lehtë se variantet e tjera dhe ishte tre herë më infektues.

ME TE LEXUARAT