Rrëzimi i turistit të huaj në Theth, Ministria e Mbrojtjes bën apel publik: E shpëtuam nga ajri

Aktualitet

Rrëzimi i turistit të huaj në Theth, Ministria e Mbrojtjes

Ministria e Mbrojtjes reagoi ne lidhje me ngjarjen e ndodhur ne Theth me nje grup turistesh te huaj ku njeri prej tyre nuk eshte ndjere mire.

Ky dikaster ben thirrje qe turistet te shmangin zonat e rrezikshme gjate frekuentimit te ukurive natyrore te vendit tone.

Njoftimi

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Një grup turistësh të huaj janë rrëzuar në vendin e quajtur Qafa e Pejës, në Theth, në rrugën që lidh Thethin me Plavën e Gucinë.

Sipas informacioneve njëri prej tyre nuk është në gjendje të mirë shëndetësore.

Për shkak se transporti drejt Tiranës me rrugë tokësore ishte i pamundur është angazhuar helikopteri i Emergjencave Civile EC 135.

Pas tij është dashur ndërhyrja e helikopterit Cougar për tërheqjen e të lënduarit me vinç.

Forcat e Armatosura janë dhe do të vijojnë të jenë në gatishmëri për çdo nevojë që ka komuniteti, por u bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve që dëshirojnë të eksplorojnë bukuritë e vendit, veçanërisht turistëve që të bëjnë kujdes gjatë sezonit veror, për të shmangur situata të tilla, në zona me terren të panjohur dhe të vështirë!

ME TE LEXUARAT