Caktimi i datës për zgjedhjet e pjesshme vendore, Meta fton për konsultim partitë

Politikë

Caktimi i datës për zgjedhjet e pjesshme vendore, Meta fton për

Presidenti Ilir Meta i ka bërë një ftesë publike partive parlamentare që të marrin pjesë në një konsultim për caktimin e datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore në 6 bashki pa kryetarë.

Kujtojmë që presidenti Meta njoftoi të premten e kaluar se ka nisur procedurat për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme të pjesshme për disa bashki të vendit, ku i kishte kërkuar edhe KQZ informacion zyrtar për vakancat në pushtetin vendor.

Në përgjigje KQZ-së njoftoi se ky institucion është njoftuar për shkarkimin e Agim Kajmakut në Vorë, ndalimin e kandidimit të Valdrin Pjetrit në Shkodër dhe për dorëheqjen e Dionis Imerajt në Dibër.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Ndërkohë pa kryetar janë dhe bashkitë Durrës, Rrogozhinë dhe Lushnje. Në Durrës, Valbona Sako u dorëhoq pak ditë pas tërmetit të 26 Nëntorit, kreu u Bashkisë Rrogozhinë ndërroi jetë, ndërsa Fatos Tushe që drejtonte Lushnjën u arrestua nga SPAK.

ME TE LEXUARAT