Iu dogj koka mbi shtyllë dhe vdiq, rrëqeth vajza e elektriçistit shqiptar: Babanë e morën në qafë ata...

Aktualitet

Iu dogj koka mbi shtyllë dhe vdiq, rrëqeth vajza e

Kanë kaluar 24 orë nga ngjarja e rëndë që goditi fshatin Gymnos, në Evia të Greqisë, ku humbën jetën tre elektricistë ndërsa ishin duke punuar, një mes tyre shqiptar.

Mediat fqinje shkruajnë se familja e 45-vjeçarit Aleks Broka, nga Rrësheni ende nuk e beson ngjarjen e rëndë. Broka ishte shtylla e familjes dhe punonte që të mos i mungonte asgjë tre fëmijëve të tij.

Vajza 20-vjeçare e 45-vjeçarit, Kerta Broka thotë se ende nuk mund ta besojë atë që ka ndodhur, ndërsa janë duke menduar se si të transportojnë trupin e viktimës drejtë Shqipërisë për ta përcjellë për në banesën e fundit.

“Ne po jetojmë në një çmenduri absolute. Po përpiqemi të shohim se çfarë do të bëjmë me babanë tonë dhe si do të ndodhë udhëtimi i tij i fundit në Shqipëri. Babai im e bëri këtë punë për shumë vite.

Në fakt, këtë vit ai do të mbaronte shkollën e elektricistit. Ai do të merrte diplomën dhe kështu do të ndalonte së ngjituri dhe zëvendësuari shtyllat. Për fat të keq, të tjerët bënë gabim, të tjerët nuk e dinin punën dhe e morën babanë tonë në qafë”, tha ajo.

20-vjeçarja i bën thirrje autoriteteve të zbardhin ngjarjen.

“Unë shpresoj që autoritetet përgjegjëse për hetimin të zbardhin çështjen, sepse kështu papritur asgjë nuk ka ndodhur. Nuk ishte hera e parë që babai im punonte. Merret me vendosjen e shtyllave për të paktën 15 vjet. Ai e dinte mirë punën. Në këtë punë, ai punoi për shumë vite dhe në fakt ai ishte i vetmi që vinte shtyllat sepse e dinte punën më mirë se kushdo”, deklaroi vajza.

Funerali i 45-vjeçarit Aleks Brokës do të zhvillohet nëse gjithçka shkon siç është planifikuar nga familja dhe trupi i pajetë i tij niset drejtë Shqipërisë nesër.

“Ne jemi duke u përpjekur për të koordinuar funeralin e tij, që ndoshta do të zhvillohet nesër në Shqipëri. Nëna e tij po e pret që nuk mund ta besojë atë që ka ndodhur. Ne jemi tre fëmijë unë isha gëzimi i tij i parë. Ne përpiqemi të mbështesim njëri-tjetrin, por është e vështirë për të gjithë ne”, përfundoi vajza.

Si ndodhi ngjarja

Kujtojmë se tragjedia ndodhi dje në mesditë kur 4 anëtarë të një ekuipazhi kontraktor që bashkëpunonin me HEDNO, në kushte që nuk janë zbardhur plotësisht, u goditën nga energjia elektrike e tensionit të lartë gjatë punimeve nëntokësore të rrjetit. Tre njerëz u vranë në vend dhe një i katërt u plagos dhe u dërgua në spital.

Përveç 45-vjeçarit Alex Broka, baba i tre fëmijëve, që humb i jetën, viktimë mbetën edhe një 43-vjeçar dhe një 55-vjeçar baba i tre fëmijëve, këta dy të fundit me kombësi greke.

Vihet re se punonjësi i katërt, i cili është një teknik 32-vjeçar, u plagos dhe u transportua në spitalin e Chalkida dhe sipas mjekëve ai është jashtë rrezikut për jetën. Raportohet se personi përgjegjës i projektit inxhinierik, si dhe mbikëqyrësi i punimeve janë arrestuar nënë akuzën e vrasjes nga pakujdesia dhe janë dërguar në Prokurorinë e Chalkida.

Deklarata e dëshmitarit

Një qytetar, i cili ka parë nga afër të gjithë skenën e tmerrshme tregon se: “Gjithçka ndodhi 50 metra larg sheshit qendror të fshatit. Njerëzit u çmendën nga ngjarja, ata filluan të bërtisnin. Për fat të keq, tre njerëz vdiqën  nga një gabim. Njëri ishte një 45-vjeçar me origjinë shqiptare dhe ishte ai që u godit nga rryma në shtyllë dhe dy të tjerët, më të rinj, ishin grekë. 45-vjeçari kishte një vdekje të tmerrshme, pasi ndërsa goditja elektrike e goditi, rrobat e tij morën flakë dhe i dogji kokën”.

ME TE LEXUARAT