Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Makina “fluturuese” qe arrin 500 km/h per 13 sekonda

Bloodhound, kompani prodhuese makinash, ka tejkaluar krizën e dikurshme financiare me prodhimin e veturave supersonike.

Makina në fjalë ka arritur të kapë 480 km/h për 13 sekonda, gjersa versioni i kaluar përshkonte 320 km/h në një shpejtësi të tillë.

“Kam qenë i impresionuar me këmbënguljen e ekipit për të punuar gjatë një jave të parë në fazën e testimit në shkretëtirën e Kalahari,” tha shefi ekzekutiv i Bloodhound LSR, Ian Warhurst.

Testet e mëtejshme të shpejtësisë së lartë fillojnë brenda katër javëve të ardhshme, me një shpejtësi të lartë të synuar prej mbi 800 km/h

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet