Feministët i “hakërrehen” Apple: iPhone-t e rinj janë shumë të mëdhenj

Kliko per me shume info

Pas prezantimit të gjeneratës së rë të iPhone-ve më 12 shtator, Apple është gjendur para kritikave për madhësinë e smartfonëve të rinj.

Kliko per me shume info

Kështu, gjiganti amerikan i pajisjeve teknologjike është akuzuar se i ka dizajnuar iPhone-t e rinj shumë të mëdhenj për duart e femrave.

Reklamuesit feministë u shprehën se ishin të “xhindosur” pasi gjiganti i teknologjisë nuk po sjell më produkte gratë, pasi njoftoi se do të ndërpresë modelin më të vogël të iPhone, SE.

Gjerësia e ekranit të modeleve të reja të iPhone XS varion nga 5.8inch në 6.5inch – të tre dukshëm më të mëdhenj se SE, i cili ka një madhësi prej 4inch.

Pas prezantimit të modeleve të reja, Apple hoqi nga faqja e internetit katër modele të tjera të iPhone, mes tyre dhe iPhone SE.

Kritikët shpejt vunë në dukje se modelet më të mëdha do të ishin më të vështira për gratë, sepse dora mesatare femërore është një inç më e ngushtë sesa mesatarja e meshkujve.

Nuk dihet nëse Apple do të lëshojë një model tjetër të vogël për të zëvendësuar SE.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here