Raketa kineze del nga kontrolli, rrezikon të bjerë nga Nju-Jorku në Madrid

Teknologji

Raketa kineze del nga kontrolli, rrezikon të bjerë nga Nju-Jorku

“Spacenews” raporton se një raketë kineze 21-tonëshe ka dalë nga kontrolli dhe pritet të bjerë në Tokë në ditët e ardhshme duke rrezikuar dhe zonat e banuara.

Raketa “Long March 5b” u nis për në orbitë të enjten e kaluar dhe sipas të gjitha llogarive, pas humbjes së kontrollit, do të përplaset në tokë në ditët në vijim.

Astronomi Jonathan McDowell, i cili studion objektet që qëndrojnë në orbitën e Tokës shprehet se raketa ka një trajektore të papërcaktuar dhe mund të rrezikojë zona urbane nga Nju-Jorku në Madrid, Pekin apo Zelandë të Re, citon a2 cnn.

Sipas raportimeve, raketa 30-metërshe është duke udhëtuar drejt tokës me një shpejtësi 6km/s.

ME TE LEXUARAT