Shkarkimi i Metës, 6 deputetët që votuan kundër dhe kush abstenoi komisionin hetimor

Politikë

Shkarkimi i Metës, 6 deputetët që votuan kundër dhe kush

Zbardhen emrat  që kanë votuar kundër miratimit të Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Me 97 vota pro dhe 6 kundër deputetët miratuan sot ngritjen e komisionit hetimor për shkarkimin e Presidentit.

Burime për Ora News, bëjnë me dije se kundër miratimit për Komisionin Hetimor kanë votuar:

Elda Hoti

Artur Roshi

Lefter Maliqi

Kujtim Gjuzi

Fatjona Dhimitri

Adriatik Alimadhi

Ndërkohë i vetmi që ka votuar abstenim është Ralf Gjoni.

Komisioni hetimor për shkarkimin e Metës, do të përbëhet nga Alket Hyseni, kryetar, nënkryetar Myslim Murrizin, sekretare Klotilda Bushka dhe 6 anëtarë të tjerë.

Komisioni ka detyrë që deri me 8 korrik duhet të çojë në parlament raportin përfundimtar nëse Meta ka shkelur rëndë apo jo Kushtetutën me deklaratat e tij gjatë fushatës elektorale.

Tetë prej këtyre anëtarëve do t’i bëjnë shërbimin e fundit PS në “luftën” politike pasi në shtator nuk do të jenë më në Kuvend.

Anëtarët e Komisionit Hetimor janë: 

Vasilika Hysi

Elena Xhina

Spartak Braho

Halil Jakimi

Nikolin Staka

Arlind Çarçani

Zëvendësues

Ermonela Felaj

Xhemal Qefalia

Eugen Bojaxhi

ME TE LEXUARAT