Dorëhiqet presidentja e Hungarisë

Kosovë&Rajon

Dorëhiqet presidentja e Hungarisë

Presidentja e Hungarisë Katalin Novak ka dhënë dorëheqjen.

Novak është përballur me presione dhe kritika të forta, për shkak të një vendimi të saj të marrë nga vetë ajo për faljen e një të dënuari për abuzim seksual të fëmijëve.

46-vjeçarja njoftoi në një mesazh televiziv të shtunën se do të tërhiqej nga presidenca, një detyrë që e mban që nga viti 2022.

ME TE LEXUARAT