Stoltenberg: Ne hoqëm spiunët rusë nga rrjeti qendror i NATO-s

Bota

Stoltenberg: Ne hoqëm spiunët rusë nga rrjeti qendror i NATO-s

Në selinë e NATO-s, kishte personel rus që nuk kryente punë diplomatike, por detyra inteligjente, zbuloi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Në një intervistë për gazetën gjermane Bild me rastin e 75-vjetorit të Aleancës së Atlantikut të Veriut, ai zbulon se NATO ka larguar “personelin rus nga selia e saj në Bruksel”.

Stoltenberg tha: “Dhe kjo sepse e kuptuam që ata kryenin aktivitete, të cilat në fakt nuk ishin detyra diplomatike, por detyra të shërbimit sekret”.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Në të njëjtën intervistë, raporton Deutsche Welle, Jens Stoltenberg i referohet aktivitetit të gjerë të shërbimeve sekrete ruse në Evropë.

“Kemi parë që shërbimet sekrete ruse kanë shumë vite që veprojnë në vendet evropiane. Gjithashtu vërejmë se janë bërë përpjekje për intensifikimin e aktiviteteve të tyre. Nga ana tjetër, sigurisht që edhe aleatët e NATO-s i ndjekin nga afër këto aktivitete”.

Pas intervistës së sekretarit të përgjithshëm, një zyrtar i lartë i NATO-s sqaroi se formalisht përçarja midis NATO-s dhe Rusisë kishte ndodhur që në tetor 2021, disa muaj para pushtimit rus të Ukrainës, kur Rusia pezulloi misionin e saj diplomatik në NATO.

Në fakt, NATO-ja, siç raporton agjencia Reuters, pas intervistës në fjalë nxitoi të theksojë se sekretari i përgjithshëm po i referohet “incidenteve që kanë ndodhur vitet e fundit dhe jo muajt e fundit”.

Vlen të theksohet, siç vëren edhe Reuters, se tashmë në tetor 2021 NATO kishte njoftuar largimin e tetë anëtarëve të misionit rus në Aleancën e Atlantikut të Veriut, të cilët në fakt vepronin si “oficerë të padeklaruar të inteligjencës ruse”.

 

ME TE LEXUARAT