Shpërthimi tragjik në Bolonja, vijon kërkimi për 4 të zhdukurit

Bota

Shpërthimi tragjik në Bolonja, vijon kërkimi për 4 të

Kërkimi për katër të zhdukurit pas shpërthimit tragjik që ndodhi në hidrocentralin Bargi në liqenin artificial të Suvianës (Bolonja) vazhdoi gjatë gjithë natës dhe vazhdon ende papushim, pavarësisht vështirësive.

Aksidenti shkaktoi tre humbje jete të konfirmuara dhe pesë të plagosur. Por shanset për të gjetur të mbijetuar janë minimale.

“Nuk po punojmë me shumë shpresë për gjetjen e të zhdukurve të gjallë, skenari që kemi përpara nuk na e jep këtë ide”, tha Luca Cari, menaxher i komunikimit të zjarrfikësve duke folur për operacionet e shpëtimit. Nga jashtë struktura është e shëndoshë, tani po vlerësohet pjesa e brendshme”.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Situata është shumë e vështirë, uji po rritet, po punojmë nën nivelin e liqenit, kështu që me hyrjen e ujit. Duhet të punojmë të sigurt", shpjegoi Luca Cari në lidhje me ndërhyrjen e policisë në hidrocentralin e Enel Green Power në Bargi.

"Ne jemi tashmë në 40 centimetra në katin -8 ku po punonim me ekipet e kërkimit - shtoi ai -.

Kjo është një situatë shumë e vështirë me rrezik dhe rrezik për operatorët tanë".

Është pikërisht uji i liqenit që hyn, i cili tashmë ka pushtuar edhe dyshemenë e prekur nga shpërthimi i turbinës.

Është e lehtë për të kuptuar se çfarë ka ndodhur - vazhdoi menaxheri. Transformatori në katin minus 8 shpërtheu i cili shkaktoi shembjen e pjesshme të papafingo dhe përmbytjen në katin minus 9.

Ne kërkojmë të zhdukurit në bazë të indikacioneve që ne Të lënduarit më lehtë u larguan nga stacioni në mënyrë të pavarur ndërsa tre persona të tjerë u nxorën nga zjarrfikësit dhe iu besuan mjekëve.

Aktualisht po inspektojmë të gjitha ambientet gjithashtu për të kuptuar nëse katër punëtorët e zhdukur mund të jenë gjallë, por është shumë e vështirë të lëvizësh brenda ambienteve të dëmtuara”,- tha Luca Cari

ME TE LEXUARAT