Pas Italisë shirat 'mbërthejnë' një tjetër shtet, fëmija i shpëton mbytjes teksa nëna po kalonte ujërat me karrocë

Bota

Pas Italisë shirat 'mbërthejnë' një tjetër

Pamjet tronditëse tregojnë momentin kur një nënë dhe fëmija i saj janë rrëmbyer teksa ajo përpiqet të shtyjë një karrocë në ujërat e furishme që kanë gëlltitur një rrugë në Spanjë .

Rrugët në disa pjesë të vendit janë kthyer në lumenj, pasi moti i nxehtë rekord në gadishullin Iberik u zhvendos në Mbretërinë e Bashkuar, i zëvendësuar nga shirat e rrëmbyeshëm, duke thyer një thatësirë ??të zgjatur.

Përmbytjet kanë goditur më së shumti zonat përgjatë bregut të Mesdheut, me rreth 40 litra shi për metër katror që kanë rënë në një orë në pjesë të Murcias dje.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Shtëpitë dhe bizneset në zonat turistike si Alicante janë përmbytur dhe makinat janë rrëmbyer, me njerëz të bllokuar dhe qen që duhet të shpëtohen.

Qendra e Koordinimit të Emergjencave të Murcias e përshkroi atë si frontin më të keq të motit në histori për zonën, me stuhitë që bënë kërdi atje, si dhe në Valenicë dhe Andaluzi ditët e fundit.

ME TE LEXUARAT