Mungesa e oksigjenit vrau të infektuarit me Covid-19, trupat ishin lënë në mëshirë të fatit

Bota

Mungesa e oksigjenit vrau të infektuarit me Covid-19, trupat ishin

Në Indi kanë humbur jetën shumë pacientë si pasojë e Covid-19, pasi në këtë vend ka mungesë të theksuar të oksigjenit. Ky problem është raportuar prej javësh, ndërsa së fundmi kanë ardhur reagimet e familjarëve.

Këta të fundit rrëfejnë për mediat se ata ishin 'braktisur' nga mjekët. Në një spital privat në Indi, të afërmit kishin paguar deri në 1,000 £ në ditë për një shtrat, por kur kanë shkuar atje, e gjetën pavijonin e ICU-së të kyçur.

Mediat ndërkombëtare shkruajnë se kur policia mbërriti në vendin e ngjarjes, familjarët u drejtuan brenda për të parë nëse familjarët e tyre ishin të vdekur. Ata gjetën personelin mjekësor të fshehur në mensë dhe i kërcënuan t'i sulmonin.

ME TE LEXUARAT