Vrasja e tij tronditi Elbasanin, Prokuroria tregon nëse 41-vjeçari "u hetua" nga policia belge

Aktualitet

Vrasja e tij tronditi Elbasanin, Prokuroria tregon nëse 41-vjeçari

Prokuroria e Elbasanit ka zbuluar se 41-vjeçari, Everest Çaka nuk është marrë në pyetje nga ana e hetuesve belge që zbarkuan në Shqipëri, për të hetuar lidhur me vrasjen e kushëririt të tij në Belgjikë, Arjan Spahia. 

"Pershendetje!

Prokuroria prane Gjykates se Shkalles se Pare Elbasan, ne bashkepunim me autoritetet partnere, njofton se viktima e dates 11.05.2021, Everest (alias Ibrahim) Caka nuk eshte marre ne pyetje nga autoritetet belge gjate kohes se kryerjes se veprimeve te tyre ne Prokurorine Elbasan.

Ju faleminderit!", shprehet Prokuroria e Elbasanit, sipas FaxNews.

Everest Çaka që dyshohet se u vra me pistoletë me silenciator është djali i tezes së Arjan Spahiut, që u ekzekutua në nëntor të vitit të kaluar në Molembeg të Belgjikës. Arjan Spahiu u dyshua si një nga personat e përfshirë në Gëzim Alikajt vite më parë.

Vrasja në Belgjikë

Ekzekutimi i 38 vjeçarit, Arjan Spahiu vitin e kaluar në Bruksel solli pak ditë më parë në Elbasan një grup hetuesish dhe prokurorësh belgë. Tre hetues, sëbashku me prokurorë dhe përfaqësues të ambasadës, kryen takime intensive me zyrtarë të lartë të policisë dhe prokurorisë në Elbasan.

Qëllimi ka qenë mbledhja e informacioneve për Arjan Spahiun dhe aktivitetin e tij në Elbasan dhe jo vetëm, të cilat mund të çojnë në zbardhjen e motive të ekzekutimit të tij. Grupi i hetuesve nga Brukseli qëndruan rreth katër ditë në Elbasan.

Spahiu u ekzekutua në një pritë mafioze në 28 nëntor në kryeqendrën e Europës. Ai u qëllua me armë zjarri sapo doli nga një lokal në zonën e Molenbek. 38 vjeçari ishte nën shoqërinë e mikut të tij, Florian Narazani. Viktima, ka qenë i akuzuar 11 vjet më parë si organizator i vrasjes se Gëzim Alikajt, ngjarje e ndodhur në qytetin e Elbasanit, në afërsi të Urës së Zaranikës.

Sipas hetimeve të kohës, ky i fundit dyshohet se ka vrarë 13 vite më parë një të afërm të Arjan Spahiut, çka ka bërë që hetuesit belg të dyshojnë se, krimi ndaj 38 vjeçarit një vit më parë, lidhet pikërisht me këtë ngjarje./ LajmiFundit

ME TE LEXUARAT