Fotoja e faljes së Namazit te sheshi “Skënderbej” përfundon në median e njohur britanike

Aktualitet

Fotoja e faljes së Namazit te sheshi “Skënderbej”

Media e njohur britanike, ‘The Guardian” ka publikuar sot një kolazh fotosh, nga vende të ndryshme të botës, gjatë faljes së Namazit të Fitër Bajramit.

Mes fotove shumë domethënëse është edhe ajo e jona, e besimtarëve myslimanë teksa falin Namazin në sheshin “Skëndebej” mëngjesin e së enjtes, pas përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit.

“Festimet e Fitër Bajramit janë duke u zhvilluar në të gjithë botën, të vendosur në sfondin e krizës Covid-19 për vitin e dytë.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Guardian (@guardian)

Myslimanët në vende si SH.B.A dhe MB kanë qenë në gjendje të mblidhen masivisht për herë të parë në më shumë se një vit dhe të festojnë fundin e Ramazanit, por duke pasur parasysh shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave Covid-19 shumë të tjerë në botë nuk kanë qenë në gjendje të përmbushin.

Në të gjithë Azinë, disa ceremoni kanë qenë më të heshtura dhe të errëta, pasi normat e koronavirusit mbeten të larta dhe familjet vazhdojnë të humbin anëtarët e familjes. Komunitetet myslimane gjithashtu kanë treguar solidaritet me ata që preken nga dhuna në rritje izraelito-palestineze ndërsa numri i të vdekurve rritet”, shkruan “The Guardian”.

ME TE LEXUARAT