Aksidenti i rëndë në Këlcyrë, gazetari u kthehet kritikuesve: Çfarë faji ka policia?

Aktualitet

Aksidenti i rëndë në Këlcyrë, gazetari u kthehet

Gazetari Mentor Kikia ka thënë fjalën e tij në lidhje me aksidentin e rëndë në Këlcyrë, ku si pasojë humbën jetën 8 persona, 7 emigrantë dhe shoferi i mjetit.

Mjeti me të cilin 7 emigrantët e paligjshëm po udhëtonin, drejtohej nga një shkodran i identifikuar si Edison Bregaj, kur policia i ka bërë shenjë, shoferi ka rritur shpejtësinë dhe ka tentuar të arratiset.

Në lidhje me këtë ka pasur shumë komente në rrjetet sociale, të cilët shprehen se nëse policia s’do i kishte ndjekur ndoshta 8 personat do kishin shpëtuar.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Gazetari shkruan se policia ka bërë punën e vet dhe nuk mund të dinte nëse në makinë kishte drogë, kriminelë, armë apo klandestinë.

Postimi i plotë i Mentor Kikias:

Po policia çfare faji ka ketu?

Me bene pershtypje sot disa shkrime dhe komente lexuesish ne rrjet, lidhur me aksidetin tragjik ne Kelcyre:

Thelbi eshte i njejte:

-Po te mos i kishte ndjekur policia, ata do te ishin gjalle tani.

-Pse duhej ti ndalonte policia, ti linte te iknin, njerez fatkeqe…

-I luftoi krimet e tjera policia e mbeten klandestinet e shkrete qe vijne nga Siria, etj etj.

Me duket logjika me e palogjikshne kjo:

Se pari: Ora 2 e mengjesit, nje makine qe ecen me shpejtesi. Policia i ben shenje te ndaloje e ajo shton shpejtesine. Cfare duhet te beje patrulla e policise?

Ku mund ta dije patrulla se brenda makines ka klandestine fatkeqe e nuk ka droge, arme, kriminele ne kerkim, e cdo gje tjeter te paligjshme? Ne fund, edhe trafiku i klandestineve eshte i paligjshem.

Po sikur ne ate makine te kishin qene disa te arratisur nga burgu, te cilet policia i pershendeti e u tha: Hej çuna, kujdes rruges se s’ka ndricim. Cfare do te thonim ne sot?

Policia ka bere detyren them une. E kunderta do ishte shkelje.

Ndaj mendoj se edhe akuzat dhe kritikat ti ruajme kur jane me vend, sepse duke i bere vend e pa vend, nuk zene vend e nuk bejne efekt.

ME TE LEXUARAT