Zbulohet bateria bërthamore që zgjat 100 vjet, do të shërbejë për misione të veçanta (FOTO)

Kliko per me shume info

Një bateri bërthamore që zgjat 100 vjet dhe paketon dhjetë herë fuqinë e një qelize tradicionale është zbuluar nga shkencëtarët rusë.

Prototipi përbëhet nga një gjysmëpërçues i bërë nga diamanti, i njohur si diodë Schottky dhe një radioaktiv kimik që e karburantizon atë.

Kliko per me shume info

Teknologjia mund të përdoret për të ndezur gjithçka nga stimuluesit e përhershëm të qëndrueshëm që kurrë nuk kanë nevojë të ndryshojnë, si dhe për të drejtuar misione në Mars, shkruan DailyMail.

Shkencëtarët në Institutin Teknologjik të Rusisë p në Moskë, këmbëngulin se teknologjia është e sigurt për përdorim të përditshëm./lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.