Kamerat spiunuese që zbulojnë mendimet dhe ndjenjat tona

Kamerat spiunuese do të munden së shpejti të dinë se çfarë jemi duke menduar dhe duke ndjerë thjesht përmes skanimit të trupit tonë, dhe nuk do të ketë shans për t’i mashtruar.

Pohimet janë bërë nga shefi i Dolby Lab’s, Poppy Crum në Ted 2018, transmeton KosovaPress. Ajo ka studiuar reagimet e njerëzve derisa ata kanë shikuar filmat duke përdorur teknika të skanimit.

LEXO EDHE:  WhatsApp vë kushte për përdoruesit e aplikacionit. Ja cilat janë
Kliko per me shume info

“Pajisjet e ardhshme mund të vendosen në hapësira publike dhe nuk do të ketë asnjë mënyrë për të mashtruar këtë teknologji pasive”, pohon Crum.

Trupi i njeriut transmeton sinjale të ndryshme që mund të skanohen dhe analizohen nga sisteme të avancuara të kompjuterëve, duke zbuluar gjithçka që rrjedh nga disponimi ynë e deri te shëndeti i përgjithshëm.

LEXO EDHE:  BMW iX3, një SUV që arrin 400 km me një mbushje elektrike

Duke përdorur kamera me imazhe termale, leximin e mendjes përmes elektroencegalogramit EEG, shkencëtarët kanë treguar se një gjë e tillë mundet së shpejti të jetë e botës reale.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here