Pamjet e rralla nga toka, ja si duket ajo e xhiruar nga afër (VIDEO)

Kliko per me shume info

Raketa më e fuqishme që lë Tokën që nga nisja e misioneve Apollo, u nis nga Florida dje.

Raketari i rëndë Falcon, i zhvilluar nga miliarderi hapësinor SpaceX, Elon Musk, kishte një ‘pasagjer’ në bord – një manekin me emrin ‘Starman’ – i cili hipi në hapësirën ​​brenda një Tesla Roadster.
ë
Pamje të pabesueshme në kohë reale kanë dalë nga brenda makinës që tani po udhëton në 24.500mph (39.400km / h).

Kliko per me shume info

Starman kishte për qëllim të ishte në një udhëtim prej 250 milion milje (400 milionë km) për të orbituar planetin e kuq, por ai po shkon më tej në sistemin diellor drejt rripit të asteroidit.

Musk tha se misioni “i shurdhër dhe i këndshëm” ishte një sukses, sepse do të “ngazëllente njerëzit në mbarë botën”, megjithëse përforcuesi qendror i raketave nuk arriti të kthehej në Tokë siç ishte planifikuar.

Fluturimi i Falcon Heavy mund të hapë perspektivën e hapjes së hapësirës shumë më të lirë, duke e bërë udhëtimin në Mars më të arritshëm.


Rrezatimi kozmik tani do të copëtojë gradualisht makinën, me lëkurën e sediljeve dhe plastikën e Roadster që pritet të bjerë në vitin e ardhshëm./lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.