Kujdes! Google largon 36 aplikacione të rreme nga ‘Android’

Kliko per me shume info

Kompania Google ka larguar 36 aplikacione në “Android” të fshehura në “Google Play Store”, të paraqitura si aplikacione për siguri dhe rritje të performancës, por që përmbanin vetëm kodin për të imituar sjelljen e aplikacioneve të tilla.

Në të vërtetë, këto aplikacione përmbanin kodin që u përqendrua në shfaqjen e alarme të rreme të sigurisë, duke shfaqur reklama të bezdisshme dhe mbledhjen e fshehtë të të dhënave personale.

Kliko per me shume info

Ekzistenca e këtyre aplikacioneve u bë e ditur nga kompania “Trend Micro”, në një raport mbi sjelljen e tyre abuzive.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.