Të sëmurë nga teknologjia/ Njërëzit kontrollojnë smartphonet e tyre 4 mijë herë në vit në mënyrë të pandërgjegjshme

Kliko per me shume info

Hulumtimet e reja kanë zbuluar se ne hapim menunë e smartfonëve tanë rreth 4000 herë në vit për asnjë arsye të dukshme.

Çdo ditë ne e zhbllokojmë telefonin tonë 28 herë – dhe mbi një të tretën e kohës kjo është e pandërgjegjshme dhe e panevojshme, raporton DailyMAil.

Kliko per me shume info

Aplikacionet që ne dëshirojmë më shumë janë Facebook, e ndjekur nga ëhatsApp, Gmail dhe Instagram, u gjet studimi.

Studiuesit survejuan 2 mijë nga përdoruesit e smartfonëve në Mbretërinë e Bashkuar për të gjetur nëse kontrollimi i pajisjes së tyre ishte jashtë zakonit ose domosdoshmërisë.

Ata gjetën se më shumë se 40 përqind e përdoruesve 10.000 herë kontrollojnë smartphones çdo vit në mënyrë të pandërgjegjshme.

10 për qinde përdoruesve më të varur kontrollojnë telefonat e tyre më shumë se 60 herë në ditë./lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.