Kujdes! Me këto valixhe mund të mos lejoheni në avion

Kliko per me shume info

Linjat ajrore mund të ndalojnë valixhet e ashtuquajtura “të zgjuara” nga të gjitha fluturimet, sepse bateritë e tyre përbëjnë një rrezik zjarri, thanë zyrtarët.

Valixhet, të cilat kanë njohur një rritje në përdorim, përmbajnë gjurmimin e GPS dhe mund të karikojnë pajisje, të peshohen vetë ose mbyllen në distancë duke përdorur telefonat celularë.

Kliko per me shume info

Por ato përbëhen nga bateritë e litiumit, të cilat janë të njohura për rrezikun e shpërthimiy në flakë.

Transportuesit me bazë në SHBA, linjat amerikane, Delta dhe Alaska kanë thënë javën e kaluar se deri më 15 janar 2018, ata do të kërkonin që bateria të hiqej para se të lejonte çantat në bord.

Zëdhënësja e American Airlines, Leslie Scott, i tha Chicago Tribune: “Ne kemi dashur ta ndalim përpara sezonit të festave, pasi kjo është një nga dhuratat tend për udhëtarët”./Lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.