Japonia teston trenin që ecën me shpejtësi 603 km në orë

Japonia ka nisur punën për të dyfishuar shpejtësine e trenit që ecën me 320 km/h.

Gjatë një testi të zhvilluar pak muaj më parë, treni i Shinkansen ka arritur shpejtësinë 603 km/h.

Kliko per me shume info

Ky është dhe rekordi i ri botëror, i kapur nga treni magnetik i hekurudhës së Japonisë.

Testi i parë është bërë në muajin prill. Treni i përbërë nga 7 vagona, kaloi parashikimin e shpejtësisë prej 600 km/h, duke arritur shpejtësinë e pabesuesueshme 603 km/h.

LEXO EDHE:  Makina e preferuar e anglezëve është markë franceze

Sipas planeve të Kompanisë Qendrore të Hekurudhave në Japoni, treni do hyjë në qarkullim në vitin 2027 dhe distancën nga Tokio në Nagoya prej 286 km do e përshkojë për disa minuta.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here