SHBA stërvitje të përbashkët me Korenë e Jugut

Kliko per me shume info

SHBA kanë ndërmarrë një tjetër stërvitje të përbashkët me Korenë e Jugut, ndërsa në gadishull u dërguan dy bombardues strategjikë.

Avionëve të tipit “B-1B” iu bashkuan më vonë dy “F-15K” të Seulit, e së bashku lëshuan raketa ajër-tokë, në vazhdën e manovrave të kryera mbi ujërat koreano-jugore.

Kliko per me shume info

Më herët, edhe Kina u ankua nga kalimi i një destrojeri amerikan shumë pranë ishujve të Detit të Kinës Jugore, të kthyer në “mollë sherri” mes Pekinit dhe fqinjëve.
Muajin e ardhshëm, Trump do të mbërrijë në Azi për vizitën e tij të parë atje si president, e cila do të përfshijë edhe një ndalesë në Kinë, e cila po përballet sot me presionin për të bërë më shumë në lidhje me Korenë e Veriut, aleaten dhe njëkohësisht partneren e saj tregtare.
Pheniani i ka parë gjithmonë si kërcënim stërvitjet e zhvilluara mes SHBA dhe Koresë së Jugut, edhe pse zyrtarët e të dyja vendeve në fjalë kanë këmbëgulur vazhdimisht se ato janë të një natyre mbrojtëse.
Situata tani është më ndryshe, sepse manovrat vijnë në mesin e një përshkallëzimi të ndjeshëm të tensioneve me Penianin, për shkak të programit të tij bërthamor, shkruan tesheshi. Në muajt e fundit, ai kreu testin e 6 atomik e lëshoi dy raketa mbi Japoni, ndërsa Kim Jong-un është përfshirë në një shkëmbim të nxehtë fyerjesh e kërcënimesh me presidentin amerikan Donald Trump.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.