Lajm i keq për emigrantët shqiptarë në Angli, paundi në pikiatë

Kliko per me shume info

Kursi zyrtar i këmbimit të paundit britanik ka rënë me ,085 euro, më i ulëti që nga viti 2009, por në aeroportet britanike, një sterlinë blihet shumë më pak se 1 euro.

Udhëtarët që shkëmbyen të holla në degën Moneycorp të Southampton Airport të enjten po merrnin vetëm 87 euro cent për çdo paund. Kjo është rënia më e keqe që nga kriza financiare. Në tavolinë, udhëtarët marrin vetëm 439 € nga 500 paund.

Kliko per me shume info

Monedha e Britanisë është dobësuar në mënyrë dramatike që nga votimi i Brexit në qershor të vitit të kaluar. Ajo ka shtuar pasiguri mbi të ardhmen e biznesit dhe marrëveshjet tregtare në vend.

Por paundi është rritur tetë për qind kundrejt dollarit amerikan këtë vit, gjë që e bën të vështirë për ekonomistët dhe analistët që të vlerësojnë luhatjet e stërlinës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.