Bilanc tragjik, sulmi në Barcelonë, 13 viktima e 20 të plagosur

Barcelona u bë shënjestra e një sulmi terrorist, si pasojë e të cilit humbën jetën të paktën 13 persona dhe mbi 20 të tjerë u plagosën.

Ngjarja ndodhi në shëtitoren Rambla në zemër të qytetit katalan. Videot e publikuara në media dhe rrjete sociale janë rrënqethëse, me trupa njerëzish të shtirë në rrugë.

Kliko per me shume info

Pamjet i përngjajnë masakrave të Nisës, Berlinit e Londrës, të cilat mbajnë vulën e terrorizmit të ISIS.

Sipas të përditshmes El Mundo, policia spanjolle është vënë në kërkim të një automjeti të dytë, me të cilin dyshohet se është larguar shoferi i furgonit. Policia beson se ai është ndihmuar nga të paktën 2 persona të tjerë.

Oficerë të armatosur zhvilluan operacione në kërkim të autorit të masakrës.

I gjithë qyteti është blinduar, të gjitha stacionet e autobusëve dhe metrove janë bllokuar.

Ashtu si vendet e tjera europiane, edhe Spanja është cilësuar si një nga vendet shënjestër të terrorizmit islamik. Që nga fillimi i këtij viti të paktën 10 persona janë arrestuar të akuzuar si pjesë e rrjeteve xhihadiste dhe të dyshuar për organizim të atentateve terroriste, citon klan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.