Bilanc tragjik, sulmi në Barcelonë, 13 viktima e 20 të plagosur

Barcelona u bë shënjestra e një sulmi terrorist, si pasojë e të cilit humbën jetën të paktën 13 persona dhe mbi 20 të tjerë u plagosën.

Ngjarja ndodhi në shëtitoren Rambla në zemër të qytetit katalan. Videot e publikuara në media dhe rrjete sociale janë rrënqethëse, me trupa njerëzish të shtirë në rrugë.

Kliko per me shume info

Pamjet i përngjajnë masakrave të Nisës, Berlinit e Londrës, të cilat mbajnë vulën e terrorizmit të ISIS.

LEXO EDHE:  “Për 20 vjet BE ndoshta s’do të ekzistojë, por Serbia do të jetë”

Sipas të përditshmes El Mundo, policia spanjolle është vënë në kërkim të një automjeti të dytë, me të cilin dyshohet se është larguar shoferi i furgonit. Policia beson se ai është ndihmuar nga të paktën 2 persona të tjerë.

Oficerë të armatosur zhvilluan operacione në kërkim të autorit të masakrës.

I gjithë qyteti është blinduar, të gjitha stacionet e autobusëve dhe metrove janë bllokuar.

LEXO EDHE:  Rriten tensionet mes Serbisë dhe Kroacisë, çfarë po ndodh në Ballkan?

Ashtu si vendet e tjera europiane, edhe Spanja është cilësuar si një nga vendet shënjestër të terrorizmit islamik. Që nga fillimi i këtij viti të paktën 10 persona janë arrestuar të akuzuar si pjesë e rrjeteve xhihadiste dhe të dyshuar për organizim të atentateve terroriste, citon klan.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here