Rusia ka të dhëna kompromentuese për Donald Trump? FBI nis hetimet

Mediat në Shtetet e Bashkuara kanë raportuar mbrëmë se agjencia FBI, po zhvillon hetime për vlefshmërinë e pretendimeve se operativistët rusë kanë informacione kompromituese personale dhe financiare, për presidentin e zgjedhur amerikan, Donald Trump.

Këto akuza ishin pjesë dyfaqëshe e bashkangjitur në raportin për ndërhyrjet ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, dhe një shtesë që ishte konsideruar shumë e ndjeshme, me të cilën ishin njoftuar vetëm presidenti amerikan, Barack Obama, Donald Trumpi dhe tetë liderë të Kongresit, në takimet gjatë javës së kaluar, ka raportuar rrjeti CNN.

LEXO EDHE:  Avioni me pasagjerë "humbet" mes stuhisë!
Kliko per me shume info

Informacione të tilla kanë cituar edhe e përditshmja Neë York Times, dhe agjencitë Reuters dhe AP, duke u mbështetur në zyrtarët amerikanë, që kanë folur në kushte anonimiteti.

Zoti Trump është përgjigjur ndaj raporteve në rrjetin Twitter, duke thënë se ato janë “lajme të rrejshme, gjueti totale politike e shtrigave”.

Ekipi i tranzicionit të zotit Trump nuk u ishte përgjegjur menjëherë kërkesave për koment, kanë thënë mediat.

LEXO EDHE:  Kina me sytë nga Hëna, zbulon planin për ta “populluar”

Pritet që sot më vonë gjatë ditës, zoti Trump do të paraqitet në konferencën e paralajmëruar për gazetarë në Nju Jork, në të cilën do të zbulohen planet për ndarjen nga interesat e tij biznesore, pasi ta filloj presidencën më 20 janar.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here