Pastroni dhëmbët dhe erën e keqe me këta përbërës

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është higjena e gojës. Por edhe në rastet kur pastrimi bëhet dy apo tre herë në ditë me furçë, në dhëmbë mbeten ende baktere. Nëse ato bashkohen me proteina dhe grimcat e ushqimeve, ato formojnë “pllakatë guri” mbi dhëmbët tuaj, të cilat mund të shkaktojnë probleme serioze për mishrat e dhëmbëve duke sjellë edhe rënien e tyre.

Pastrimi mund të bëhet edhe me një përbërës të vetëm.

LEXO EDHE:  Shenjat që jep trupi para një infarkti, si duhet të reagoni dhe këshillat e mjekëve
Kliko per me shume info

Aloe Vera

Aloe Vera është përdorur për të pastruar dhëmbët dhe butësisht largon bakteret. Ju mund të përdorni vetëm xhelin nga bima, ose në një tjetër alternativë ta përzieni atë me glicerinë, limon, ose sode buke.

Djathë

Nëse ju hani djathë, para vaktit, do të ndihmojnë në neutralizimin e acidit që ndikon në prodhimin e atyre pllakave mbi dhëmbë.

LEXO EDHE:  Zbulohet organi i ri, mjeku shqiptar: Kur e prezantova unë më thanë ‘shko vizitohu’

Luleshtrydhe dhe domate

Ato janë të pasura në vitaminë C, dhe kjo është arsyeja pse është mirë të fërkoni dhëmbët tuaj me luleshtrydhe dhe domate. Le të qëndrojë përbërja për pesë minuta.

Sodë buke

Aplikojeni një sasi të vogël sode buke në furçën e dhëmbëve dhe do shihni rezultatet.

Fiqtë

Merrni 3-4 fiq dhe përtypini ngadalë në mënyrë që gjëndrat tuaja të pështymës të stimulohen.

LEXO EDHE:  Zbulohet organi i ri, mjeku shqiptar: Kur e prezantova unë më thanë ‘shko vizitohu’

Lëvozhgë portokalli

Një tjetër “ilaç” i bërë në shtëpi për heqjen e pllagave të gurit është të fërkosh dhëmbët me lëkurën e portokallit. Lëre të qëndrojë pa e shplarë gojën gjatë natës. Përveç pastrimit, i zbardh dhëmbët.

Uthull

Një shpëlarje me uthull mund të ndihmojë në heqjen e papastërtive në dhëmbë. Ju duhet thjesht të përzieni dy lugë uthull, një lugë gjelle kripë, dhe pak ujë.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here