WhatsApp nuk do të funksionojë në këto telefona duke filluar nga tetori

Teknologji

WhatsApp nuk do të funksionojë në këto telefona duke filluar

WhatsApp është platforma më e popullarizuar e bisedave në botë, me 2 miliardë përdorues më shumë se dy vjet më parë.

Aplikacioni ofron veçori të pasura të mesazheve të çastit në të njëjtin nivel me aplikacionet e tjera të ngjashme.

Dhe WhatsApp mbështet enkriptimin nga skaji në fund për tekstet dhe thirrjet, ashtu si iMessage i Apple. Pjesa më e mirë për këtë është se WhatsApp funksionon në iPhone dhe Android.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Por WhatsApp vazhdon të evoluojë, që do të thotë se pajisjet e vjetra do të humbasin aksesin në aplikacion në të ardhmen e afërt.

Në tetor, WhatsApp për iPhone do të kërkojë të paktën iOS 12, që do të thotë se në disa iPhone të vjetër nuk do të funksionojë.

Facebook (tani Meta) shpenzoi gati 20 miliardë dollarë për të blerë platformën e bisedave në fillim të 2014. Kompania ka përditësuar WhatsApp që atëherë, duke shtuar veçori të reja gjatë viteve.

Kjo e ndihmoi platformën të rritet kur bëhet fjalë për përdoruesit mujorë, por nuk e ndihmoi Facebook-un të fitonte para me të.

Vitin e kaluar, Facebook bëri një ndryshim të diskutueshëm të privatësisë në WhatsApp , duke parë shumë reagime nga përdoruesit dhe disa qeveri.

Pavarësisht miliona përdoruesve që grumbullohen drejt produkteve konkurruese, WhatsApp mbetet aplikacioni më i përdorur i mesazheve në iPhone dhe Android.

Dhe ishte vetëm vitin e kaluar që mësuam se WhatsApp nuk do të mbështeste një shumëllojshmëri të telefonave inteligjentë të vjetër.

Më 1 nëntor 2021, WhatsApp përfundoi mbështetjen për celularët Android që përdornin versione iOS më të vjetra se Android 4.1 dhe iPhone në softuer më të vjetër se iOS 10.

ME TE LEXUARAT