WhatsApp ngjall shqetësime, përdoruesit të frikësuar se po përgjohen

Teknologji

WhatsApp ngjall shqetësime, përdoruesit të frikësuar se po

Mesazhet shqetësuese që shfaqen në telefonat e njerëzve kanë çuar në frikën se ata po përgjohen.

Aplikacioni duket se po përpiqet të aksesojë mikrofonin brenda telefonave të njerëzve, kur përdoruesit janë në gjumë, sipas menusë së privatësisë brenda sistemit operativ Android të Google, përcjell klankosova.tv.

Por WhatsApp tha se beson se çështja është një gabim brenda Android dhe ka deklaruar kategorikisht se aplikacioni nuk do të hynte në mikrofonat e përdoruesit pa lejen e tyre. Problemi u ngrit nga inxhinieri i Twitter-it, Foad Dabiri, i cili ndau një postim në Twitter, i cili përfshinte një pamje të ekranit të një faqeje në Android që tregon kur një aplikacion i caktuar akseson mikrofonin. Ai vuri në dukje se tregoi një sërë përpjekjesh për ta bërë këtë, edhe kur ai kishte qenë në gjumë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Postimi u përforcua më tej nga Elon Musk, i cili ndau postimin në Twitter dhe pretendoi se “WhatsApp nuk mund të besohet”. Postimi i Musk pasoi një sërë kritikash të tjera ndaj Mark Zuckerberg, kryesisht për arsye politike, dhe Twitter gjithashtu konkurron me WhatsApp me platformën e tij të mesazheve direkte, shkruan lapsi, përcjell klankosova.tv.

Në një postim tjetër, Musk vuri në dukje faktin se WhatsApp është “në pronësi të Meta/Facebook” dhe pretendoi se ish-pronarët e WhatsApp ishin larguar nga kompania mëmë “me neveri”. “Ajo që mësuan për Facebook-un dhe ndryshimet në WhatsApp padyshim që i shqetësoi shumë,” pohoi ai.

“Përdoruesit kanë kontroll të plotë mbi cilësimet e tyre të mikrofonit”, postoi kompania në përgjigje të postimit të Dabirit në Twitter. “Pasi të jepet leja, WhatsApp i qaset mikrofonit vetëm kur një përdorues bën një telefonatë ose regjistron një shënim zanor ose video – dhe madje edhe atëherë, këto komunikime mbrohen nga kriptimi nga fundi në fund, kështu që WhatsApp nuk mund t’i dëgjojë ato.

ME TE LEXUARAT