Shqiptarja e Open AI: Aplikacioni ChatGPT ofrohet shqip tashmë për ata që përdorin iPhone

Teknologji

Shqiptarja e Open AI: Aplikacioni ChatGPT ofrohet shqip tashmë për ata

Shefja shqiptare e teknologjisë e OpenAI, kompania që zhvillon ChatGPT, Mira Murati ka bërë një njoftim të rëndësishëm; duke nisur që tani shërbimi për përdoruesit e smartphonëve Apple (programi iOS), do të kenë opsionin për ta përdorur në gjuhën shqipe aplikacionin.

Përmes një postimi në median sociale Twitter, Murati shkroi se aplikacioni i ChatGPT, është i përshtatur tashmë në iOS në gjuhën shqipe, por edhe në një sërë gjuhësh të tjera, psh. gjermanisht, kroatisht, anglisht, etj.

Por mesa duket, shqipja është e “përzgjedhur” posaçërisht nga Murati, e cila ka prejardhje shqiptare.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Shqiptarja Mira Murati, me origjinë nga Vlora është krijuesja e aplikacionit më të famshëm dhe sigurisht më të diskutueshëm të AI.

Murati në intervistat e saj nuk flet shumë dhe e vërteta është se ajo nuk pyetet shpesh për fëmijërinë e saj, por ka pranuar gjithmonë origjinën e saj.

Që në moshën 16-vjeçare, kur familja e saj emigroi nga Shqipëria në Kanada, Murati filloi të lulëzonte në atë që është sot, pra më interesante, e kërkuar, por kryesisht e panjohur.

ME TE LEXUARAT