Shitjet e “celularëve budallenj” në rritje, pse përdoruesit po heqin dorë nga “smartphonet”

Teknologji

Shitjet e “celularëve budallenj” në rritje, pse

Përdoruesit po heqin dorë gjithnje e me shume nga telefonat e tyre inteligjentë në favor të “telefonëve memecë” më të thjeshtë për t’i shpëtuar tërheqjes problematike të mediave sociale.

Ky trend në rritje pasqyron një dëshirë për të frenuar kohën e kaluar përpara të ekranit të telefonit dhe efektet negative që lidhen varësinë nga rrjetet sociale, si ankthi, depresioni dhe FOMO (frika nga humbja).

Shitësit e telefonave me pakicë si Dumbwireless në Los Anxhelos po dëshmojnë një rritje të shitjeve pasi klientët kërkojnë një përvojë celulare më të efektshme dhe pa shpërqendrim.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Sipas ekspertëve është rritur me 5% shitja e celularëve që thjesht bëjnë dhe marrin telefonata, që nuk kanë internet ose aplikacione.

Celularë si Nokia 8110 janë të përhapur tek të moshuarit, të cilët duan një pajisje të lehtë për t’u përdorur./vizionplus

ME TE LEXUARAT