Pasuria e tij pësoi rënie gjatë pandemisë, Zuckenbergu “fut në dorë” 44 mld dollarë në vetëm 5 muaj

Teknologji

Pasuria e tij pësoi rënie gjatë pandemisë, Zuckenbergu

Vitin e kaluar Mark Zuckerberg investoi gjithçka që kishte në botën dixhitale. Dhe kjo i kushtoi shtrenjtë, pasi pasuria e tij ra deri në 100 miliardë dollarë. Një rënie mbresëlënëse për miliarderin amerikan, i cili disa vite më parë ishte njeriu i tretë më i pasur në botë.

Këtë vit gjërat janë pjesërisht ndryshe, Zuckerberg është fokusuar në botën natyrore. Kryesisht duke shpallur një program për uljen e kostove në Meta Platforms dhe së dyti duke u përgatitur për të nisur ‘Tëitter’-in e tij.

Rezultati duket se po e shpërblen atë, pasi pasuria e tij është rritur me 44 miliardë dollarë që nga fillimi i vitit 2023, më së shumti nga kushdo.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Aktualisht, paratë në llogarinë e saj bankare janë 89.9 miliardë dollarë, me aksionet e Metës duke u rritur më shumë se 100% në indeksin S&P 500 të Ëall Street.

Përveç perspektivave të mëdha që po hapen falë planit për të krijuar një platformë të re, e cila do të konkurrojë me Tëitter-in e Elon Musk, perspektivat për Meta Group janë po aq të shkëlqyera.

Loop Capital Markets, në një raport të fundit, nxitoi të përmirësonte në 320 dollarë çmimin e synuar të aksionit kundrejt çmimit aktual prej 245 dollarësh. “Ne mendojmë se historia e Metës është më e mira që ka qenë ndonjëherë.”

 

ME TE LEXUARAT