Paralajmërimi për miliona përdorues të Android: Ja virusi që lejon hakerat tju përgjojnë

Teknologji

Paralajmërimi për miliona përdorues të Android: Ja virusi

Përdoruesit e Android po përballen me një virus të ri që mund t’i ridrejtojë telefonatat drejt hakerave të etur për para.

Virusi quhet “Fakecalls” dhe kap linjën kur njerëzit telefonojnë shërbime të tilla si banka e tyre. “Fakecalls” imiton aplikacionet zyrtare të disa ofruesve të njohur bankar, raporton Express .

Pasi të instalohet gabimisht, përdoruesi mashtrohet të përdorë aplikacionin për të bërë gjëra të tilla si kontrollimi i bilanceve dhe kryerja e pagesave.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Virusi gjithashtu mund të rrëmbejë telefonatat me ofruesit e bankave duke thyer në mënyrë diskrete linjën dhe duke u lidhur me një haker që pret në anën tjetër.

Hakerat mund të marrin informacione personale si numrat e llogarisë dhe fjalëkalimet, dhe të vjedhin para nga llogaria.

Telefonatat e rreme gjithashtu mund të përgjojnë thirrjet hyrëse, sipas Kaspersky Daily .

Kur kriminelët kibernetikë duan të kontaktojnë viktimën, virusi do të shfaqë ekranin e tij për të treguar numrin e telefonit të shërbimit mbështetës të një banke, në vend të numrit që po telefonon në të vërtetë.

Kjo teknologji mund të bllokojë gjithashtu thirrjet reale nga banka që mund të përpiqen të paralajmërojnë viktimën për atë që po ndodh.

Për shkak të lejeve që aplikacioni kërkon kur instalohet, ai gjithashtu mund të gjurmojë vendndodhjen e një pajisjeje, të regjistrojë audio , të kopjojë listën e kontakteve ose skedarët nga telefoni në

në serverin e tyre dhe të qaset në historikun e telefonatave dhe mesazheve me tekst.

Për të qëndruar i sigurt, Kaspersky rekomandon shkarkimin e aplikacioneve vetëm nga dyqanet zyrtare dhe kontrollimin e lejeve që kërkon një aplikacion kur shkarkohet.

ME TE LEXUARAT