Mund te jete i juaji?/ WhatsApp do të ndalojë së punuari në këta telefone per 2023 (LISTA)

Teknologji

Mund te jete i juaji?/ WhatsApp do të ndalojë së punuari në

Kjo ndodh çdo vit me telefonat që janë shumë të vjetër dhe me sisteme operative që nuk mund të mbështesin versionet e reja të aplikacioneve. Në këtë rast është WhatsApp i cili do të ndalojë së punuari në rreth 50 modele smartphone.

Prandaj, ata që zotërojnë pajisjet në listë, nëse duan të vazhdojnë të përdorin aplikacionin e mesazheve të çastit, duhet të parashikojnë blerjen e një smartphone të ri. Si iPhone dhe pajisjet me sistemin operativ Android janë të përfshira.

Pse dhe kur Whatsapp do të ndalojë së punuari

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

WhatsApp do të ndalojë së punuari në modelet e smartfonëve shumë të vjetër për të mbështetur përditësimin e ri të pritshëm. Kjo gjendje nuk garanton përdorim të sigurt nga përdoruesit.

Këta janë telefona inteligjentë Android të 10 viteve më parë që mbështesin versionin 4.0 të sistemit operativ “Ice Cream” dhe pajisje Apple që nuk janë përditësuar përtej iOS 9.0.

“Për të vazhduar me përparimet më të fundit teknologjike, ne rregullisht ndalojmë mbështetjen e sistemeve operative më të vjetra dhe fokusojmë burimet tona në ato më të rejat”, tha Meta.

Dhe në fakt, zhvilluesit po punojnë për një veçori të re: përdoruesit do të jenë në gjendje të shohin përditësimet e reja të disponueshme dhe t’i raportojnë ato në rast se shkelin kushtet e shërbimit dhe janë të dyshimtë.

Kështu që bëhet thelbësore të dini se në cilat pajisje WhatsApp do të ndalojë së punuari nga viti 2023. Në këtë mënyrë, do të keni kohë për të marrë masat. Nëse nuk doni të hiqni dorë nga aplikacioni më i përdorur i mesazheve të çastit në botë. Këtu është lista:

Apple iPhone 5;

Apple iPhone 5c;

Archos 53 Platinum;

ZTE Grand S Flex;

ZTE Grand X Quad V987;

HTC Desire 500;

Huawei Ascend D;

Huawei Ascend D1;

Huawei Ascend D2;

Huawei Ascend G740;

Huawei Ascenda Mate;

Huawei Ascend P1;

Quad XL;

Lenovo A820;

LG Enact;

LG Lucid 2;

LG Optimus 4X HD;

LG Optimus F3;

LG Optimus F3Q;

LG Optimus F5;

LG Optimus F6;

LG Optimus F7;

LG Optimus L2II;

LG Optimus L3II;

LG Optimus L3 II Dual;

LG Optimus L4II;

LG Optimus L4 II Dual;

LG Optimus L5;

LG Optimus L5 Dual;

LG Optimus L5II;

LG Optimus L7;

LG Optimus L7II;

LG Optimus L7 II Dual;

LG Optimus NitroHD;

Memo ZTE V956;

Samsung Galaxy Ace 2;

Samsung Galaxy Core;

Samsung Galaxy S2;

Samsung Galaxy S3mini;

Samsung Galaxy Trend II;

Samsung Galaxy Trend Lite;

Samsung Galaxy Xcover 2;

Sony Xperia Arc S;

Sony Xperia miro;

Sony Xperia NeoL;

Wiko Cink Five;

Wiko Darknight ZT.

ME TE LEXUARAT