Kujdes! Paralajmërimi për përdoruesit e WhatsApp: Mos dërgoni kurr..

Teknologji

Kujdes! Paralajmërimi për përdoruesit e WhatsApp: Mos

Një mashtrim në WhatsApp, ku kriminelët hiqen si një mik apo anëtar i familjes në nevojë, i ka kushtuar përdoruesëve të rrjetit social mbi 1.5 milionë paund këtë vit. Të dhënat e reja nga Action Fraud zbuluan kërcënimin e vazhdueshëm sesi kriminelët kontaktojnë "viktimat" duke u kërkuar para. 

Kriminelët zakonisht pretendojnë se janë një anëtar i familjes dhe zakonisht do të fillojnë bisedën me "Përshëndetje mama" ose "Përshëndetje babi". Në këtë mënyrë prindërit mendojnë se po flasin me fëmijët e tyre.

Shpesh përdorin justifikime sikur po dërgojnë mesazhe nga numri i një shoku ose një numër i ri telefoni, ose se u ka humbur telefoni dhe tashmë kanë marrë një tjetër. E më pas kërkojnë para për të paguar një "x" faturë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Kryeinspektori i Detektivit Craig Mullish, nga Policia e qytetit të Londrës, tha: Nëse merrni një mesazh të tillë nga një mik ose anëtar i familjes, mos dërgoni para derisa të keni mundësinë t'i telefononi dhe të konfirmoni identitetin e tyre. 

-STOP. MENDONI. THIRRJE. Nëse një anëtar i familjes ose mik bën një kërkesë të pazakontë në ëhatsApp, telefononi gjithmonë personin për të konfirmuar identitetin e tij.

-Ju mund të raportoni mesazhe të padëshiruara ose të bllokoni brenda WhatsApp.

-Asnjëherë mos e ndani kodin e aktivizimit të llogarisë suaj (është kodi 6 shifror që merrni me SMS)/

ME TE LEXUARAT