E konsiderojnë të rrezikshëm për fëmijët, ky shtet kërkon ndalimin e TikTok

Teknologji

E konsiderojnë të rrezikshëm për fëmijët, ky shtet

Kirgistani lëviz për të ndaluar TikTok duke përmendur rrezikun për fëmijët

Kirgistani pak ditë më parë njoftoi synimin e tij për të ndaluar platformën e përhapur të ndarjes së videove TikTok. Vendimi vjen pasi kombi i Azisë Qendrore ngriti shqetësime se aplikacioni po kontribuon në sjelljen e varur midis fëmijëve dhe po ndikon negativisht në mirëqenien e tyre mendore.

Ministria e kulturës e vendit të Azisë Qendrore tha në një deklaratë se kishte marrë “mesazhe të shpeshta” nga organizata që shprehnin shqetësimin për “efektet e dëmshme” të aplikacionit.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Vihet re se TikTok e zhyt përdoruesin në një botë virtuale të klipeve të shkurtra. Pas shikimit të tyre, adoleshentët përpiqen të përsërisin disa video, disa prej të cilave janë kërcënuese për jetën,” tha ai.

Ai gjithashtu akuzoi aplikacionin për dështimin për të kufizuar përmbajtjen për të cilën pretendonte se ishte “e dëmshme për shëndetin dhe zhvillimin e fëmijëve”.

Shumë vende kanë kërkuar të forcojnë kontrollet në mediat sociale për shkak të ndikimit të tyre të mundshëm te fëmijët, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën.

 

ME TE LEXUARAT