Avioni gjigand kryen fluturimin e parë testues me vaj kuzhine si karburant!

Teknologji

Avioni gjigand kryen fluturimin e parë testues me vaj kuzhine si karburant!

Nje avion i madh Airbus A380, ka përfunduar një fluturim provues me vaj gatimi.

Fluturimi testues përfundoi një fluturim tre-orësh nga aeroporti Blagnac në Tuluzë - selia qendrore franceze e Airbus - më 25 mars. 

Ai u mundësua nga karburanti i qëndrueshëm i aviacionit, ose SAF - i bërë kryesisht nga vaji i përdorur për gatim dhe yndyrat e mbeturinave - dhe funksiononte në një motor të vetëm Rolls-Royce Trent 900.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Airbus më pas vazhdoi me një fluturim të dytë A380, duke përdorur të njëjtin karburant me vaj gatimi, më 29 mars, duke fluturuar nga Toulouse në Nice. Fluturimi i dytë ishte për të monitoruar përdorimin e SAF gjatë ngritjes dhe uljes.

Karburanti i përdorur furnizohej nga TotalEnergies, një kompani me bazë në rajonin e Normandisë të Francës. Ky lloj karburanti nuk përmban aromatike dhe squfur.

Airbus ka testuar përdorimin e fluturimeve me fuqi SAF për vitin e kaluar, me një A350 që u testua në mars 2021 dhe një avion A319 neo me një rresht që fluturonte me vaj gatimi në tetor. 

Kompania shpreson të marrë avionin e saj të certifikuar për të fluturuar në SAF deri në fund të dekadës. Aktualisht, aeroplanët Airbus mund të fuqizohen me deri në 50% SAF, të përzier me vajguri tradicionale.

Kjo teknologji pritet ta reduktoje emetimin e gazrave nga 50 deri ne 70 per qind.

Airbus ka thene se shpreson qe deri ne vitin 2032 te vendose ne perdorim avionin me emetime zero te karbonit ne ajer./lajmifundit.al

ME TE LEXUARAT