Zyrtare/ Kupa e Botës 2026 do të luhet në Amerikën Veriore

Sport

Zyrtare/ Kupa e Botës 2026 do të luhet në Amerikën Veriore

FIFA njoftoi të mërkurën 16 qytetet e Amerikës së Veriut që do të presin ndeshjet për Kupën e Botës 2026, me 11 vende të zgjedhura në Shtetet e Bashkuara, tre në Meksikë dhe dy në Kanada.

Kupa e Botës 2026 do të jetë turneu i parë i organizuar nga tre kombe dhe gjithashtu i pari që do të zgjerohet në 48 ekipe në këtë garë.

Qytetet e përzgjedhura zyrtarisht për të pritur ndeshjet e Kupës së Botës në SHBA janë: New York/New Jersey (Stadiumi MetLife); Los Angeles (SoFi Stadium), Dallas (Stadiumi AT&T), Zona e Gjirit të San Franciskos (Stadiumi Levi’s), Miami (Stadiumi Hard Rock), Atlanta (Stadiumi Mercedes-Benz), Seattle (Fusha e Lumenit), Houston (Stadiumi NRG), Philadelphia (Lincoln Financial Field), Kansas City, Misuri (Stadiumi Arrowhead) dhe Boston (Stadiumi Gillette).

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Pritësi i finales së Kupës së Botës 1994, Rose Bowl, nuk u zgjodh, me një vend tjetër të zonës së Los Anxhelosit, SoFi Stadium, që u zgjodh në vend të tij.

“Ishte procesi më konkurrues ndonjëherë për Kupën e Botës FIFA,” tha presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino për “Fox Sports” për procesin e përzgjedhjes. “Ne do të punojmë në grupe, duke u siguruar që skuadrat dhe tifozët të mos kenë nevojë të udhëtojnë shumë në zona të ndryshme: Perëndim, Qendror dhe Lindje.”

Qytetet e përzgjedhura zyrtarisht për të pritur ndeshjet e Kupës së Botës në Meksikë dhe Kanada janë: Guadalajara (Estadio Akron), Monterrey (Estadio BBVA Bancomer), Mexico City (Estadio Azteca), Toronto (BMO Field) dhe Vancouver (BC Place).

ME TE LEXUARAT